Vistas buljons ir klasika, ar kuru sākas bērnu pirmā pieredze zupu lauciņā, kas tiek vārīts dienās, kad kāds apaukstējies, gribas ko mājīgu, sildošu. Tāpat arī bēru mielastā pirmais, ko pasniedz, parasti ir stiprs vistas buljons ar pīrādziņu.
Ja grib aromātisku un dzidru buljonu, tas prasīs nedaudz vairāk pūļu, kā arī piemērotas vistas daļas. Es esmu iecienījusi spārniņus, jo tajos ir viss pietiekamā daudzumā – kauliņi, skrimslīši, gaļa un saprātīgs tauku daudzums. Zinu, ka daudzi pērk tā sauktos vistu karkasus jeb rumpīšus, arī es esmu tos izmēģinājusi, bet buljons nav tik garšīgs un tīrs – peld dažādi krikumi, klāt esošā gaļa arī nav ļoti patīkama un balta. Otrs nepareizi izvēlētais vistas gabals ir krūtiņa jeb fileja. Tā ir sausa, tajā nav tik daudz aromātisko vielu, līdz ar to arī buljons sanāk pliekanāks.
Būtisks noteikums buljona vārīšanā ir priekšvārīšana (skat aprakstu zemāk – receptē). Tā padara buljonu dzidru, vārot tas pat nav vairs jāputo, jo tas, kas parasti parādījās kā putas, vai krikumi, ir jau novārījies, noskalots, katls ir tīrs. Ja vēlas, var no buljona virsas nosmelt no vistas iztecējušos tauciņus.
Tāpat arī garšaugu vārīšana, ja buljons ir plānots kā pamats zupai – man ļoti nepatīk ilgstoši vārīti dārzeņi, kas jau kļuvuši bezgaršīgi, arī krāsa un skats ir zaudēti, tādēļ buljona vārīšanai ir savs komplekts ar garšaugiem, kas beigās tiek izmesti un nomainīti ar sīki grieztiem svaigiem dārzeņiem, kuri ir gatavi daždesmit minūšu laikā.
Ja vāra buljonu saldēšanai, tad pēc nokāšanas to atdzesē, iepilda piemērotos traukos, atstājot 1-2cm no trauka malas, aizvāko tos, un ievieto saldētavā. Saldēšana 0.5l pudelēs manās acīs sevi nav attaisnojusi – ja pēkšņi savajagās buljonu, to nav iespējams ērti izliet no pudeles, iepriekš neatkausējot. Tādēļ es izmantoju 1x plastikāta kārbiņas, kādās pako lielveikalu kulinārijas salātus. Tas ir kantainas, ērti un kompakti ieguļ saldētavas atvilknēs, turklāt no tām buljona ledusklucīti var vienkārši iekratīt katlā vai pannā.
Klasiska vistas zupa
DrukātSastāvdaļas
- 500g vistas spārniņi
- 2 lieli burkāni
- 1 mazs sīpols
- 1 selerijas kāts
- 5 zariņi dilles
- 1.2 tk karija maisījums
- 1/2 ēd.k. sāls
- 1/2 glāze sīki makaroni
Gatavošana
Vistas spārniņu sliek katlā, pārlej ūdeni, vāra uz liela karstuma, līdz uzmet burbuli, vāra vēl 5 minūtes.
Kamēr spārniņi vārās pirmo reizi, sagatavo garšaugus. Vienu burkānu nomizo, sagriež lielos gabalos. Sīpolam noņem ārējās, brīvi notraucamās mizas plēksnes, pilnībā nemizo. Dillēm noplēš lapainās daļas un atliek malā - tagad būs nepieciešmai tikai kāti.
Ūdeni vistu spārniņiem nolej, katlu izmazgā, pašus noskalo zem auksta ūdens. Liek atpakaļ katlā kopā ar sagatavotajiem garšaugiem un garšvielām: burkānu, sīpolu, selerijas kātu, diļļu kātiem, kariju, sāli. Pārlej ar aukstu ūdeni, vāra lielā karstumā, līdz ūdens ir uzvārījies. Tad karstumu samazina uz vidēji zemu, un turpina vārīt 30 minūtes.
Sagatavo tīru katlu, virs kura liek caurduri. Nomizo otru burkānu, sagriež to nelielos kubiņos. Sakapā atliktās dilles.
Savārīto buljonu nokāš tīrajā katlā, kur pievieno arī sagrieztos burkānus un sīkos makaronus. Vāra lielā/vidējā karstumā līdz makaroni gatavi. Pirmā vārījuma garšaugus izmet.
Tikmēr no vistu spārniņiem noņem ādu, sadala gaļu. Kad bujonā vārītie makaroni ir jau gandrīz gatavi, pievieno katlā gaļu, kapātās dilles. Ļauj, lai viss vēlreiz uzvārās.
Pasniedz.
Nav komentēts